Reanimacja N75 czyli Adam Slodowy series ;)

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

jarkob
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: pt paź 31, 2008 21:32
Lokalizacja: krosno/kraków

Post autor: jarkob » ndz mar 29, 2009 17:32

N75 to ten zawór przy błotniku z białą główką.



Awatar użytkownika
KarQ
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: ndz sty 21, 2007 01:57
Lokalizacja: Płockowo

Post autor: KarQ » ndz mar 29, 2009 17:41

I wszystko jasne. Dzięki, za pomoc :chytry:

Zastanawiam się nad zmianą wszystkich przewodów, bo są już w opłakanym stanie. Kierować się w stronę oryginalnych, czy dać jakieś gumowe? U mnie poprzedni właściciel wymienił dwie sztuki na jakieś gumowe.

Gdzie mogę tego szukać?


92' MK3 GT SPECIAL (ABS)
93' VA GT 16V (C20XE)
94' MK3 Variant (ABS)
96' KM3 GTI TDI 20 JAHRE (AFN+)

van
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: ndz kwie 05, 2009 19:06
Lokalizacja: PL

Post autor: van » ndz kwie 05, 2009 19:18

Witam sorry ze odkopie. Mam małe pytanko. Mój ojczulek śmiga golfem III 1.9 tdi 1Z i po przekroczeniu 3500-4000 tys obrotów czasami zamula się auto (nie zawsze) i chodzi tak jakby na 2 cylindrach :) po zgaszeniu i ponownym odpaleniu problem znika. Autko śmiga ok dzisiaj zapinaliśmy bez problemu 180 km/h i nic się nie działo i właśnie czy to może być wina tego zaworka N75? Nie mam vag'a i nie wiem jak zdiagnozować. Może wstępnie by ktoś mnie naprowadził na trop z góry dziękuje i pozdrawiam wszystkich



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sztomel » śr kwie 15, 2009 17:14

KarQ pisze:Gdzie mogę tego szukać?
może zdecydujesz się na te : http://www.re5pect.pl/index.php?cat_id=138
firma ma renomę a za oryginalny w ASO zapłacisz 75 zł za metr bieżący, inne wężyki w sklepach samochodowych chodzą po 15-20 zł więc te Samco są chyba okazją.


Obrazek

rokoski
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 67
Rejestracja: pt cze 20, 2008 17:10
Lokalizacja: S-ec

Post autor: rokoski » sob cze 06, 2009 09:50

jarkob pisze:Witam, ostatnio odkręciłem N75 i go przeczyściłem WD40 (nie rozbierając go) Dodam jeszcze że samochód łapie mi tryb awaryjny. Z diagnozy dynamicznej VAGiem wynika że przeładowuje mi turbina. Zaniepokoił mnie zawór N75 ponieważ podczas czyszczenia dmuchałem przez czarną rurkę do niego a następnie przez tą samą zassałem powietrze z niego i mogłem ciągnąć powietrze bez końca. Wydaje mi się że po odessaniu powietrza powinien być szczelny. Mam racje?
I jeszcze jedno pytanie do czego tak naprawde służy ten N75? do ruszania sztangą w turbinie?
Ustalmy jak powinien zachowywać się dobry N75 po wymontowaniu. Koledzy z 1z mają kolorki, koledzy z 1J jak postawią N75 (wtyczka eletryczna na dole) to kolory od góry to
niebiesk-VAC, czarny-OUT, czerwony-ATM.
Po podpięciu zasilania 12V - powinien cykać ( są przypadki że nie cyka i jest sprawny).
Ale dalej idąc w które końcówki dmuchać lub zasysać żeby określić czy jest dobry?
Kolega jarkob słusznie pyta ale odpowiedzi nie widzę. Może ktoś pomóc?

Pozdrawiam
rokoski

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony sob cze 06, 2009 12:57 przez rokoski, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sztomel » wt cze 16, 2009 09:18

rokoski pisze:Ale dalej idąc w które końcówki dmuchać lub zasysać żeby określić czy jest dobry?
Kolega jarkob słusznie pyta ale odpowiedzi nie widzę. Może ktoś pomóc?
biorąc na logikę to dmuchać trzeba w króciec, z którego wychodzi wężyk do turbiny czyli OUT a sprawdzać gdzie wychodzi wdmuchiwane powietrze kolejno z wyjścia VAC i ATM po podaniu i odłączeniu zasilania na elektrozawór, podobnie przy zasysaniu z wyjść VAC i ATM sprawdzać z którego da się zassać po podłączeniu zasilania a z którego po odłączeniu zasilania, nie sprawdzałem sam osobiście jak to z tym jest ale zamknięcie przepustu ATM powoduje zwiększenie podciśnienia na wyjściu do turbosprężarki a otwarcie ATM powoduje zmniejszenie podciśnienia i wtedy łopatki zmiennej geometrii turbiny ustawiają się w pozycję minimalnego doładowania, pulsacyjne podawanie napięcia na N75 przez sterownik powoduje wyrównywanie podciśnienia pomiędzy jego stanem max a min dla prawidłowego ustawienia sztangi regulującej położenie łopatek zmiennej geometrii w zależności od wymaganego doładowania w zależności od chwilowego jego zapotrzebowania zadanego mapami sterownika.
Ostatnio zmieniony wt cze 16, 2009 12:47 przez Sztomel, łącznie zmieniany 1 raz.


Obrazek

Awatar użytkownika
passatgl5
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 544
Rejestracja: sob paź 13, 2007 17:05
Lokalizacja: Bielsko/Kraków
Kontakt:

Post autor: passatgl5 » ndz sie 23, 2009 21:11

Podmieniłem w MK4 ALH N18 z N75 nie uzyskałem poprawy ani efektu czyli prawdopodbnie padnieta jest przeplywka (wg VAG'a) i teraz mam pytanko czy musze z powrotem przekładac N18 z N75 miejscami jak bylo w oryginale czy moga pozostac tak jak są czyli podmienione w stosunku tego co bylo w ori? Bo nie chce mi sie za bardzo tego znowu robic i nie chcialbym czegos upieprzyć jezeli niema takiej koniecznosci


Był MK4: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f= ... hilit=lw5z" onclick="window.open(this.href);return false;
Jest Pink Floyd: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=88&t=571536" onclick="window.open(this.href);return false;
Kupię tylne boczki bez dziur na głośniki Golf III Cabrio
Był Golf MK3 Pink Floyd 3D
Był Golf "S" MK1
Był Golf MK3 Avenue
Był Golf MK1 GTI Pirelli
Był Golf MK4 AXR
Było 2x POLO 6N2 1.4
Było A4 B6 AWX
Było A6 C6 2.0 TDI
Było A3 8P 2.0 TDI
Był Golf LX MK1
Jest Golf GL MK1
Jest Skoda Scala

Mapetinho
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: ndz kwie 26, 2009 23:23
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Mapetinho » pn wrz 21, 2009 19:04

Wpadłem na pomysł, żeby wymyć zaworek w benzynie... nie radze tego robić, membrana może się odkształcić, tak jak w moim przypadku.


Ma ktoś może nie potrzebną membranę na zbyciu? :bigok:
GOLF IV 110KM ASV



Bodziu143742
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: wt wrz 29, 2009 20:37
Lokalizacja: Krośnice

N75

Post autor: Bodziu143742 » ndz gru 13, 2009 21:40

Witam tez mam problem z zaworem N75 gdyż "cyka" a wcześniej tego nie było i nie wiem jak mam go sprawdzić a gdy podłączyłem go do kompa to pokazał błąd zaworu ładowania i jak można sprawdzić przepływkę gdyż też słyszałem że to tez możliwość tego że auto ma utratę mocy. Mam problem także podczas ruszania gdyż szarpie i nie wiem czy to nie jest wina tego że może być urwana poduszka pod silnikiem

Pozdro
Bodzio

[ Dodano: 13 Gru 2009 20:51 ]
Witam tez mam problem z zaworem N75 gdyż "cyka" a wcześniej tego nie było i nie wiem jak mam go sprawdzić a gdy podłączyłem go do kompa to pokazał błąd zaworu ładowania i jak można sprawdzić przepływkę gdyż też słyszałem że to tez możliwość tego że auto ma utratę mocy. Mam problem także podczas ruszania gdyż szarpie i nie wiem czy to nie jest wina tego że może być urwana poduszka pod silnikiem

Pozdro
Bodzio

[ Dodano: 14 Gru 2009 22:41 ]
Witam tez mam problem z zaworem N75 gdyż "cyka" a wcześniej tego nie było i nie wiem jak mam go sprawdzić a gdy podłączyłem go do kompa to pokazał błąd zaworu ładowania i jak można sprawdzić przepływkę gdyż też słyszałem że to tez możliwość tego że auto ma utratę mocy. Mam problem także podczas ruszania gdyż szarpie i nie wiem czy to nie jest wina tego że może być urwana poduszka pod silnikiem

Pozdro
Bodzio


Bodziu

zaza2010
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: ndz gru 06, 2009 12:38
Lokalizacja: Śląsk

Re: N75

Post autor: zaza2010 » wt lut 23, 2010 17:08

Czy pod wymontowaniu zaworka N75 (silnik Z1) i odpaleniu silnik z trzech przewodów które były do niego podpięte powinno uchodzić powietrze?



rozyk_l
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 99
Rejestracja: wt paź 27, 2009 12:06
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: rozyk_l » ndz lut 28, 2010 23:20

a to jak cyka to zle? z deski slysze cykniecie przy 2500 obr/min jak wskazowka idzie w gore, czy to w dol. Moze to N75 tak cyka?



swiniosz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: śr lut 03, 2010 00:29
Lokalizacja: POLSKA

Post autor: swiniosz » czw mar 04, 2010 13:52

Witam. Wlasnie wyczyscilem ten zaworek n75, zamontowalem go i zobaczymy czy to pomoze bo moje autko lapalo tryb awaryjny jak do tej pory. Tylko wlasnie jedna rzecz jest tutaj nie jasna. Gdzie i jak mam sprawdzic czy ta sprezynka jest dobra w zaworku?? ;] pozdrawiam



Awatar użytkownika
antojuja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 413
Rejestracja: pn lut 16, 2009 19:23
Lokalizacja: Konin/WLKP
Kontakt:

Post autor: antojuja » pt mar 05, 2010 18:26

jesli jest w 1 czesci i wyglada org. to ok



swiniosz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: śr lut 03, 2010 00:29
Lokalizacja: POLSKA

Post autor: swiniosz » wt mar 16, 2010 16:53

Witam ponownie. Jednak wyczyszczenie N75 mi nie pomoglo bo dalej lipa i niewiem. W sumie kiedy go zamontowalem to jakis czas nie lapał trybu awaryjnego ale teraz dalej i mam błedy. A spreżynka mogła sie zepsuć bo jej nie wyciagałem? To ta co wchodzi na nią mały tłoczek??
Mój problem opisałem na forum
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=3827090#3827090
Jak coś to piszcie pozdro.



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości