[Golf MK2/MK3] Montaż obrotomierza.

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

MiSzOn
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 554
Rejestracja: ndz paź 07, 2007 16:29
Lokalizacja: Kraków/Ustrzyki Dolne
Kontakt:

Post autor: MiSzOn » wt mar 18, 2008 22:02

chudi01 pisze:w 1,3 był na pewno licznik o indeksie 935
Hmmm... no to u mnie jest cosik nie tak, bo ja mam 950


Obrazek

Awatar użytkownika
dogu18
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 673
Rejestracja: sob wrz 08, 2007 21:39
Lokalizacja: Czerwionka - Czuchów
Kontakt:

Post autor: dogu18 » wt mar 18, 2008 23:47

prosze pomuzcie polnie
wymieniłem zegary w moim nz na te z obrotkiem.
wymieniłem prędkościomierz na ten który mialem poprzednio wymieniłem tez ten stabilizator(czy co to tam jesst na prędkościomierzu z tyłu) a dzis zaczeła mi migotac dioda od płynu chłodzącego:/(nigdy wczesniej nie migała w czasie jazdy)
czy żle zrobiłem przekłądając ten stabilizator??
dodam ze roginalnie miałem zegary VDO a zmieniłem na "MotoMeter"
czy powinienen załozyc spowrotem ten stabilizator co był z reztą zegarów w MM??
pozdrawiam i czekam na odp



Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Post autor: k0nr4d » śr mar 19, 2008 17:53

dogu18 pisze:załozyc spowrotem ten stabilizator co był z reztą zegarów w MM??
Tak zrób i powinno być dobrze. Też miałem u siebie VDO i wymieniłem na MM z obrotkiem i wszystko bangla jak należy.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

MiSzOn
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 554
Rejestracja: ndz paź 07, 2007 16:29
Lokalizacja: Kraków/Ustrzyki Dolne
Kontakt:

Post autor: MiSzOn » śr mar 19, 2008 18:27

Ja u siebie też miałem VDO i zmieniałem na MM. Przekładałem prędkościomierz stary i musiałem przełożyć też tą płytkę co jest za prędkościomierzem. W sumie to obudowa, obrotek, wskaźnki paliwa i wody itd. jest teraz MM, prędkościomierz jest stary VDO, tylko ma zmienioną płytkę na tą od MM. Jak nie zmieniłem to mi kontrolka od oleju nie działała w ogóle.



Awatar użytkownika
Fello.w
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: ndz gru 03, 2006 16:12
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: Fello.w » pt mar 21, 2008 14:49

A ja mam takiego gwoździa:
silnik benzyna (NZ)... podłączyłem zegary VDO z obrotkiem od diesla (2,22) i pokazywał na jałowych jakieś 300r/min i zwiększał przy gazowaniu :crazy: Co wy na to?? Norma?? czy mam powalone coś??
(Nigdy nie podłączałem od benzyny obrotomierza - nie wiem czy by działał)



Awatar użytkownika
malutki
Forum Master
Forum Master
Posty: 1051
Rejestracja: śr lis 15, 2006 12:03
Lokalizacja: Opole/Krapkowice
Kontakt:

Post autor: malutki » pt mar 21, 2008 16:42

Fello.w pisze:podłączyłem zegary VDO z obrotkiem od diesla (2,22)
sams sobie odpowiedziales, jesli masz benzyne powinienes podlaczyc obrotek od beznyny bo bedzie falszowal. rozumiem ze ten obrotek byl dodatkowy,tak?
taka propozycja,poczytaj sobie tego tematu, sporo ci wytlumaczy, mi przynajmniej pomoglo


Clarion DXZ958 - Morel Hybrid Integra 402 - Morel 6W - Gladen RS10 - Phoenix Gold Ti600.4 - Phoenix Gold Ti1500.1
Szafa gra :-)

Awatar użytkownika
Fello.w
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: ndz gru 03, 2006 16:12
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: Fello.w » pt mar 21, 2008 17:38

malutki, to nie taka prosta sprawa - sam daję takie rady, żeby poczytać dany temat od początku.
Tym razem odpowiedź nie jest oczywista nawet po przeczytaniu - przecież źródło sygnału jest zupełnie innego typu, obrotomierz innej konstrukcji - czy powinien w ogóle działać?
(chodzi o całe zegary od mk2 diesel)



Awatar użytkownika
szypowski1
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 187
Rejestracja: ndz sty 27, 2008 00:07
Lokalizacja: brzeg
Kontakt:

Post autor: szypowski1 » ndz mar 23, 2008 23:50

witam mam golfa II disla i zegary z obrotomierzem o oznaczeniu 2.22......znalazłem w alternatorze wyjscie W...teraz pytanie do kotego piny musze piciagnac kabel zeby obrotomierz działal??



Awatar użytkownika
treborrrrrr
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 80
Rejestracja: pn kwie 17, 2006 20:40
Lokalizacja: Ełk
Kontakt:

Post autor: treborrrrrr » pn mar 24, 2008 18:02

szypowski1 pisze:witam mam golfa II disla i zegary z obrotomierzem o oznaczeniu 2.22......znalazłem w alternatorze wyjscie W...teraz pytanie do kotego piny musze piciagnac kabel zeby obrotomierz działal??
Możesz poszukać oznaczeń pinów na forum bo gdzieś widziałem, albo jak masz miernik to przedłóż przewód co idzie do wyjscia W w alternatorku, tak by sięgał do kabiny. Na testerze ustaw test ciągłości (takie że piszczy i pokazuje O gdy dwie koncówki miernika są połączone) i przelecieć po wszystkich koncówkach na kostce. jak zajęczy znaczy że masz początek i koniec przewodu który podłącza sie do wyjscia W.Bedziesz miał pewność.

[ Dodano: 24 Mar 2008 17:16 ]
Fello.w pisze:malutki, to nie taka prosta sprawa - sam daję takie rady, żeby poczytać dany temat od początku.
Tym razem odpowiedź nie jest oczywista nawet po przeczytaniu - przecież źródło sygnału jest zupełnie innego typu, obrotomierz innej konstrukcji - czy powinien w ogóle działać?
(chodzi o całe zegary od mk2 diesel)
W benzynce sygnał do obrotka to impulsy prostokątne o częstotliwości przerywania napięcia na cewce zapłonowej. Prosciej - 0volt i 12volt tak na zmianę zależnie od prędkości silnika.

\W dieselku sygnał jest brany z alternatora z jednego z uzwojeń. Tam są trzy uzwojenia na stojanie (każda od oddzielnej fazy) i właśnie z jednej z nich brany jest sygnał. Wyglada on jak sinusoida. Tam zmienia się wszystko:kształt, napięcie,częstotliwość. W obrotomierzu sygnał jest przerabiany na takie coś jak sygnał prostokątny o stałym napieciu (czyli jak w benzynce 0volt i 12v) potem całkowany żeby działał na tą wskazówkę obrotomierza, którego wskaźnik jest tak naprawdę amperomierzem, a dokładnie miliamperomierzem (szczegół).

Suma sumarum dieselowski obrotek sygnał każdy przerobi na prostokąt i poda na wskaźnik, benzynowy zać musi go tylko ustabilizowań w danym napięciu, ay mieć na wyjściu to samo co w dieslu.

Moim zdaniem, jeśli wskaźnik w benzyniaku działa,ale źle wskazuje, należy go tylko wyskalować. Należy wstawić po prostu większy rezystor przed członem całkującym w układzie stabilizacji. Całość ma sens tylko wtedy kiedy obrotek działa normalnie, tylko zamiast 1500obr/min podaje jakieś tam coś tam innego większego. Jeśli wskazówka wychyla się gdy dodajemy gazu, sprawę może rozwiązać dodatkowo jeden element (góra dwa) na płytce obrotomierza. Pozdrawiam



Awatar użytkownika
Fello.w
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: ndz gru 03, 2006 16:12
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: Fello.w » pn mar 24, 2008 18:35

treborrrrrr, bardzo dzięki za rozjaśnienie.
Kwestia skalowanie dieslowskiego obrotomierza do benzyny może jednak nie być tak trywialna - pewnie trzeba by justować w dwóch punktach... iteracyjnie... zamontować potencjometry zamiast zwykłych rezystorów, no i mieć pewne wskazanie z innego źródła (nie będę się z to bawił :P)



Awatar użytkownika
szypowski1
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 187
Rejestracja: ndz sty 27, 2008 00:07
Lokalizacja: brzeg
Kontakt:

Post autor: szypowski1 » pn mar 24, 2008 19:15

w jak na tym opisie pinów oznaczony jest obrotomierz??



Awatar użytkownika
treborrrrrr
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 80
Rejestracja: pn kwie 17, 2006 20:40
Lokalizacja: Ełk
Kontakt:

Post autor: treborrrrrr » wt mar 25, 2008 14:51

opis pinów trzeba znaleźć na forum albo poszukać w googlach. Fello.w przed kondensatorem na wyjściu układu wstawić potencjometr i ruszyć w trasę. Przy prędkości 60km/h na 4biegu ustawiasz sobie prędkość obrotową silnika (trzeba zapytać napierw kogoś jaka ma być) i jedziesz do domu. Mierzysz ile tych Ohmów ustawiłeś, wkładasz taki rezystor, lutujesz, zamykasz i mamy kolejny problem. TARCZA OD DIESLA DO 5,5kObr\min A TARCZA OD BENZ. 7k....8k... Wtedy trzeba szukać drukować wycinać i się bawić. Opłaca sie jeśli chodzi o diesla, bo obrotki ciężko znaleźć ale do benzyniaka o wiele prosciej jest kupić i mieć wszystko w... zegarach ok. Pozdrawiam.



Awatar użytkownika
szypowski1
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 187
Rejestracja: ndz sty 27, 2008 00:07
Lokalizacja: brzeg
Kontakt:

Post autor: szypowski1 » wt mar 25, 2008 15:09

a nie wystarczy z alternatora pociagnac przewodu do obrotomierza i podłączyc w odpowiednie miejsce.....i mnie do obrotomierza idzie tasma na ktorej sa 3 scierzki przykutowane do obrotka...ktora jest ktora?



wertopser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 370
Rejestracja: śr cze 20, 2007 09:17
Lokalizacja: okolice Zamościa
Kontakt:

Post autor: wertopser » sob kwie 19, 2008 18:00

no wiec zrobilem dzisiaj fotki alternatora zebyscie mi powiedzieli gdzie i jak mam cos wlorzyc w to wejscie "W". widze ze mam to wejscie :) czekam na odp


Obrazek
Obrazek
Obrazek



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości