szarpanie podczas przyspieszania 1.6 ABU/LPG

Tutaj piszemy o problemach dotyczących silników benzynowych

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Damian.M

szarpanie podczas przyspieszania 1.6 ABU/LPG

Post autor: Damian.M » śr cze 01, 2011 10:56

Witam,
od jakiegoś czasu silnik zaczął dziwnie odpalać rano-zwłaszcza przy niższych temperaturach-wymieniłem więc świece(nowe beru)-te, które miałem wcześniej były pomieszane beru/bosch (oryginalne VW z trzema paskami na ceramice) już wiekowe i nie koniecznie sprawne?.Wyregulowałem zapłon. I od tego momentu się zaczęło-zaczął szarpać w momencie przyspieszania i zbierać się dosyć długo- o wyprzedzaniu mogę zapomnieć!
Wcześniej-rano-na starych świecach odpalał jakby był zalany. Teraz na nowych kręci dobrze i bez względu na temperaturę.
Wymieniłem też silniczek krokowy LPG na zwykłą śrubę-obroty na gazie falowały-teraz jest ok z gazem.
Wczoraj wymieniłem filtr paliwa-to co z niego wylałem przypominało zabarwioną węglem benzynę. Zabrałem się też za przepustnicę-rozłączyłem akumulator, odpiąłem wszystkie wtyczki i wężyki podciśnieniowe, zdjąłem górną obudowę i rozkręciłem wszystko. W środku wszystko zalane benzyną, ale żadnych wycieków na zewnątrz. Brudu nie było-wytarłem do sucha i skręciłem, założyłem nowe przewody SENTECH (wcześniej były BERU-85.000km), wpiąłem wtyczki i założyłem klemy, uruchomiłem, zagrzał się, zrobiłem rundę i lepiej. Dziś rano po przejechaniu 25 km na benzynie pod koniec zaczęło się delikatne szarpanie, ale już nie takie jak ostatnio.
Zapłon daje się normalnie ustawiać, nie wiem tylko co z tym szarpaniem, czy winę ma jakiś czujnik? Kiedyś miałem pękniętą ceramikę w świecy i zachowywał się podobnie, teraz świece są nowe więc to raczej nie to?

Wdzięczny będę za jakiekolwiek rady.
Silnik jak w tytule z LPG, rocznik 1994.



ssarna1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1117
Rejestracja: sob sty 16, 2010 00:08
Lokalizacja: jest istotna.

szarpanie podczas przyspieszania 1.6 ABU/LPG

Post autor: ssarna1 » śr cze 01, 2011 20:35

reset ECU. jeśli wkręciłeś śrubę zamiast silniczka to ecu mogło złapać złą adaptację do benzyny.. na gazie to samo? Sonda lambda pracuje?


MK3 ADZ->AGU

Damian.M

Re: szarpanie podczas przyspieszania 1.6 ABU/LPG

Post autor: Damian.M » czw cze 02, 2011 07:42

Reset zrobiony. Sondy nie ruszam. Rozkręciłem raz jeszcze obudowę przepustnicy i wszystko przedmuchałem. Odkręciłem odmę-była czysta, ale nie był do niej podłączony wężyk z pokrywy zaworów-wisiał sobie za silnikiem. Filtr powietrza też czysty. Po tym zbiera się już lepiej a szarpnięcia są minimalne i rzadkie. Pojeżdżę trochę na benzynie-zazwyczaj tylko go uruchamiam na benzynie i rozgrzewam do odpowiedniej temperatury dla gazu, a tak to przez 100.000km cały czas na gazie. Mam nadzieję, że pomoże?



Awatar użytkownika
tobi19761
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 307
Rejestracja: czw paź 15, 2009 20:42
Lokalizacja: toporowice

szarpanie podczas przyspieszania 1.6 ABU/LPG

Post autor: tobi19761 » czw cze 02, 2011 10:02

Zobacz czy nie masz przebicia na kablach wysokiego napiecia!


tobi

Damian.M

Re: szarpanie podczas przyspieszania 1.6 ABU/LPG

Post autor: Damian.M » czw cze 02, 2011 10:13

Przewody są 3-dniowe, co prawda SENTECH...-sprawdzę jak się ściemni.
Po przejechaniu 25km jest ok, i mam nadzieję, że tak zostanie. Pojeżdżę jeszcze i wybadam, czy na pewno jest ok. Pomyślałem jeszcze o kopułce i palcu-też już mają blisko 100.000km?



Damian.M

Re: szarpanie podczas przyspieszania 1.6 ABU/LPG

Post autor: Damian.M » czw wrz 08, 2011 13:00

Teraz jest tak, po wymianie sondy na uniwersalną(okazało się, że mam samą obudowę katalizatora pustą w środku):
-mało spala
-czasami szarpie na wolnych obrotach
-wywali czasem ciemnymi spalinami z tłumika-tylko przy odpalaniu(podejrzewam, że zalewa przepustnicę)
-i wywala błąd 561 "skład mieszanki paliwowej...przekroczenie wartości adaptacyjnej..."
Co z tym mogę zrobić?



ssarna1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1117
Rejestracja: sob sty 16, 2010 00:08
Lokalizacja: jest istotna.

szarpanie podczas przyspieszania 1.6 ABU/LPG

Post autor: ssarna1 » czw wrz 08, 2011 13:52

sprawdź ustawienia centralki gazowej a konkretnie tryb emulacji sondy lambda


MK3 ADZ->AGU

Damian.M

Re: szarpanie podczas przyspieszania 1.6 ABU/LPG

Post autor: Damian.M » czw wrz 08, 2011 13:54

VAGiem się da?



ssarna1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1117
Rejestracja: sob sty 16, 2010 00:08
Lokalizacja: jest istotna.

szarpanie podczas przyspieszania 1.6 ABU/LPG

Post autor: ssarna1 » czw wrz 08, 2011 17:40

nie, musisz mieć kabel do instalacji gazowych (chyba że masz fabryczną instalacje LPG :jezor: )


MK3 ADZ->AGU

Damian.M

szarpanie podczas przyspieszania 1.6 ABU/LPG

Post autor: Damian.M » czw wrz 08, 2011 19:12

Ok, dzięki.



Damian.M

szarpanie podczas przyspieszania 1.6 ABU/LPG

Post autor: Damian.M » śr wrz 21, 2011 10:54

Jeszcze jedna sprawa.
Po oględzinach u gazownika-dobry fachowiec, doszliśmy do wniosku, że wina jest po stronie nastawnika przepustnicy(krokowca) lub potencjometru przepustnicy...
I tak:
na forum jest opis regulacji potencjometru...:
1. napięcie na pinach 1,2 powinno wynosić 0,20-0,25 V; przy otwarciu rosnąć do 1/4 = 4,8-4,9 V potem się nie zmieniać,
2. na pinach 1,4 = 0,0-0,2 V,i zmieniać się od otwarcia 1/5 do pełnego otwarcia = 4,5-4,9 V,
3. na pinach 1,5 = około 5 V

Sprawdziłem i u mnie wyszło (po cofnięciu nastawnika i całkowitym zamknięciu przepustnicy):
1. 0,16 V ; 1/4 = 4,26 V
2. 0,2 V od 1/5 = 3,78 V
3. 4,26 V

Teraz pytanie, czy wartości z forum odnoszą się też do przepustnicy w silniku ABU, jeśli tak to próbować regulować do podanych wartości czy lepiej wymienić potencjometr, albo całą przepustnicę? Pytam, bo mówią by nie ruszać fabrycznych ustawień?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Benzyna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości