Część od Pierburga 2ee, do czego służy?

Tutaj piszemy o problemach dotyczących silników benzynowych

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

lukaszz1231
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 02:14
Lokalizacja: Kraków

Część od Pierburga 2ee, do czego służy?

Post autor: lukaszz1231 » wt kwie 12, 2011 15:38

Witam chodzi mi o tą dźwigienkę na rysunku zaznaczoną czerwoną strzałką:
Obrazek

Jest ona połączona z jednej strony z osią przesłony wstępnej, a z drugiej połączona z cienką osią która przechodzi przez pokrywę gaźnika. Na tej osi jest też sprężynka. No i teraz pytanie: do czego służy ta oś? Po co jest sprzężona tą dźwigienką z tym mechanizmem, który jest na rysunku?
No i ostatnia sprawa: Ta dźwigienka zaznaczona na rysunku jest połączona jest z tą pionową osią za pomocą takich, nie wiem jak to nazwać, pierścieni zabezpieczających i podkładek. Jak to ma być połączone po kolei bo ze zdjęć w necie ciężko coś dostrzec. Mam rozebrany gaźnik całkowicie i chciałbym go złożyć. Są dwa pierścienie i chyba dwie takie malutkie plastykowe? podkładki. Co idzie najpierw na tą pionową oś?podkładka? zabezpieczenie? a może dźwigienka z rysunku? Mam nadzieję, że dobrze wytłumaczyłem o co mi chodzi. Wszędzie jest o nastawnikach, potencjometrach itp, a o tym mechanizmie nikt nic nie pisze. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam.



borek150
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: śr sty 24, 2007 18:26
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Część od Pierburga 2ee, do czego służy?

Post autor: borek150 » śr kwie 13, 2011 14:19

Obrazek

Nastawnik przesłony wstępnej spełnia funkcje członu wykonawczego sterującego składem mieszanki przy rozruchu na zimno, w czasie fazy nagrzewania silnika, przyspieszenia oraz korygowania charakterystyki ogólnej w ustalonych warunkach pracy silnika.Wcelu wzbogacenia mieszanki przesłona wstępna jest przymykana, powodując spadek ciśnienia w przewodzie dolotowym i jednocześnie zmieniając położenie iglicy w dyszy korekcyjnej biegu jałowego.Chwilowe położenie mimoosiowe ułożyskowanej przesłony wstępnej jest wynikiem zrównoważenia momentu obrotowego napędowego silnika krokowego,momentu obrotowego, wywołanego mimoosiowością przesłony od sił oporu aerodynamicznego w strudze przepływającego powietrza oraz momentu obrotowego, wywołanego siłą sprężyny powrotnej iglicy korekcyjnej dyszy biegu jałowego.



lukaszz1231
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 02:14
Lokalizacja: Kraków

Część od Pierburga 2ee, do czego służy?

Post autor: lukaszz1231 » pt kwie 15, 2011 20:05

Tyle to wiem, bo mam książkę w której jest to opisane. Na rysunku, który wstawiłem jest jeszcze taka dźwigienka, której nie ma na Twoim skanie. O nią mi chodzi a właściwie o taką cienką oś z którą jest połączona (nie ma tego na rysunku). Ta oś przechodzi przez pokrywę gaźnika, na dole jest zakrzywiona i wciśnięta w taki plastik. Na tej osi jest też mała sprężynka, ale to trzeba by zdjąć pokrywę gaźnika żeby pokazać o co mi chodzi dokładnie. Zastanawia mnie po co jest ta oś. Jak się ją podniesie maksymalnie do góry (oś) to dwie środkowe dysze zatykane są przez blaszkę, która jest połączona z osią(na dolnej stronie pokrywy gaźnika). Nie umiem tego inaczej wytłumaczyć, a nie mam zdjęć niestety.
Dźwigienka o którą mi chodzi jest połączona z tą cienką osią za pomocą takich malutkich pierścieni zabezpieczających i podkładek. Chodzi o to, że rozebrałem to - zdjąłem te pierścienie i dźwigienkę i nie wiem czy dobrze to z powrotem złożyłem. Zastanawia mnie po co właśnie ten mechanizm. Bo ta dźwigienka podnosi tą oś do góry(zatykając dwie środkowe dysze) tylko wtedy gdy przesłona wstępna jest na maksa otwarta(w pionie). A w moim golfie jest tak, że przesłona nigdy nie jest całkowicie pionowo nawet przy nagrzanym silniku. A chyba powinna? Zawsze jest bardziej lub mniej przymknięta. Więc wie ktoś po co jest ta oś, która zakończona jest blaszką i plastikiem z jednej strony, a z drugiej zamocowana jest do niej owa dźwigienka?



DaroW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 381
Rejestracja: czw sty 28, 2010 19:25
Lokalizacja: okol. Czewy

Część od Pierburga 2ee, do czego służy?

Post autor: DaroW » pt kwie 15, 2011 21:03

W mądrej książce od Opla Omegi jest napisane "dźwignia odcinania dopływu paliwa (ochrona katalizatora)".
Działa to tak: hamujesz silnikiem, przepustnica główna ma się zamknąć bardziej niż na wolnych obrotach, a ta górna ma się maksymalnie otworzyć, przy okazji tymi blaszkami zamknąć główne dysze paliwowe, żeby nie strzelał ci w tłumik, a dokładniej nie rozwalił katalizatora.



lukaszz1231
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 02:14
Lokalizacja: Kraków

Część od Pierburga 2ee, do czego służy?

Post autor: lukaszz1231 » pt kwie 15, 2011 22:13

O to mi właśnie chodziło :) Dzięki wielkie. A mogę wiedzieć jaki tytuł jest tej książki? Poczytałbym coś jeszcze o 2EE.



DaroW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 381
Rejestracja: czw sty 28, 2010 19:25
Lokalizacja: okol. Czewy

Część od Pierburga 2ee, do czego służy?

Post autor: DaroW » pt kwie 15, 2011 22:19

Książka jest dosyć prymitywna ale prawie to o tej dźwigience było :)
Tytuł: "Obsługa i Naprawa Opel Omega 1986-1994" Wydawnictwo Auto.



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Część od Pierburga 2ee, do czego służy?

Post autor: Lipek81 » ndz kwie 17, 2011 13:51

DaroW, nie do końca tak. Ten mechanizm w ogóle nie ma wpływu na prace przepustnicy głównej. Mechanizm przesłony wstępnej oprócz sterowania samą przesłoną steruje także mechanizmem korekcji dawki paliwa na biegu jałowym (co widać na zamieszczonych rysunkach) oraz odcięciem paliwa przy hamowaniu silnikiem - poprzez blaszkę, która zasłania dostęp do dysz paliwowych. Odcięcie paliwa następuje w sytuacji, kiedy przesłona zostanie obrócona w przeciwna stronę niż normalnie. Odcięcie to ma za zadanie oszczędzać paliwo, a także ochraniać katalizator.



DaroW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 381
Rejestracja: czw sty 28, 2010 19:25
Lokalizacja: okol. Czewy

Część od Pierburga 2ee, do czego służy?

Post autor: DaroW » ndz kwie 17, 2011 14:18

Do końca tak, ja nie napisałem, że górna przepustnica kieruje dolną. Napisałem, że przy hamowaniu silnika główna zamyka się na zero, a górna otwiera na max. nie dopisałem, że to robi sterownik gaźnika :)



dzumin
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: sob kwie 23, 2011 08:05

Część od Pierburga 2ee, do czego służy?

Post autor: dzumin » sob kwie 23, 2011 09:38

Witam wszystkich to mój pierwszy post na tym forum ;)

Od niedawna jestem posiadaczem golfa 1.6 PN i z tego co czytam jest "królem" wielu wątków... Przez przypadek znalazłem ten temat i podłączę się do gdyż mam część której nazwy jeszcze nie znam i nie wiem do czego służy ;)

Obrazek

Jak ta część się nazywa i do czego służy ?



Awatar użytkownika
ostry
vw śląsk
vw śląsk
Posty: 305
Rejestracja: pt gru 10, 2010 21:11

Część od Pierburga 2ee, do czego służy?

Post autor: ostry » sob kwie 23, 2011 18:58

to jest odstojnik paliwa a służy on do tego żeby pompa nie zalewała gaźnika. po prostu reszta paliwa spływa do baku. mniej więcej na takiej zasadzie to działa:)



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Część od Pierburga 2ee, do czego służy?

Post autor: Paweł Marek » sob kwie 23, 2011 20:25

Odprowadza do baku nadmiar paliwa tłoczonego przez pompę łącznie z pęcherzykami oparów paliwa. Dlatego zwany jest pochłaniaczem pęcherzyków. Do zalewania gaźnika niema nic. Od tego żeby nadmiar paliwa nie napłynął do gaźnika jest zawór iglicowy zamykany przez pływak w gaźniku.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Benzyna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości