Jaki olej? - do silnika benzynowego !!

Tutaj piszemy o problemach dotyczących silników benzynowych

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

jan1966
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 806
Rejestracja: pn sie 10, 2015 13:20

Jaki olej? - do silnika benzynowego !!

Post autor: jan1966 » pt lis 18, 2016 14:45

Jak masz zamiar auto miec dłużej to remont silnika i po sprawie



Golfiacz AEE
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr maja 11, 2016 21:26

Re: Jaki olej? - do silnika benzynowego !!

Post autor: Golfiacz AEE » pt lis 18, 2016 18:42

Myślę ze tego silnika nie da sie załatwić, ojciec nie raz lał olej od ciężarówki i nie dał mu radę, narazie zalalem go castrol gtx high mileage 15w40, silnik wyciszyl sie i to bardzo dużo, zobaczymy jak będzie z poborem oleju, jeżeli będzie dużo żarł to zrobię to z tym polsyntetycznym i filtry wymienię, remont to raczej w ostateczności, chciałem zalać mu lepszy olej bo idzie zima a to naprawdę wdzięczne i bezproblemowe auto



jameess
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 453
Rejestracja: pt mar 24, 2006 16:52
Lokalizacja: zg

Jaki olej? - do silnika benzynowego !!

Post autor: jameess » sob lis 19, 2016 19:24

Golfiacz AEE pisze: chciałem zalać mu lepszy olej bo idzie zima
A zalałes mineralnym syfem i to na zimę... SUPER



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Jaki olej? - do silnika benzynowego !!

Post autor: wesol » sob lis 19, 2016 20:15

To i tak nie jest tak tragicznie. mamy klimat umiarkowany. ciejawe co by ludzie zalewali na polnocnej Norwegii. To tylko silniczek benzynowy


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Jaki olej? - do silnika benzynowego !!

Post autor: italiano_83 » sob lis 19, 2016 21:07

wesol pisze:To i tak nie jest tak tragicznie. mamy klimat umiarkowany. ciejawe co by ludzie zalewali na polnocnej Norwegii. To tylko silniczek benzynowy
Ja bym też nie przesadzał z dobieraniem lepkości - producenci podają często dość szeroki zakres doboru oleju, aczkolwiek i tego też nie trzeba się tak ściśle trzymać bo to jedynie rekomendacja.
Dzisiejsze oleje wielosezonowe dają szerokie spektrum wyboru więc nie ma co popadać w skrajności.
Jeszcze rozumiem pewną nadgorliwość w silniku turbodoładowanym, ale w wolnossącym to już nie ma tak dużego znaczenia, oczywiście poza nielicznymi wyjątkami.


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

Golfiacz AEE
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr maja 11, 2016 21:26

Re: Jaki olej? - do silnika benzynowego !!

Post autor: Golfiacz AEE » ndz lis 20, 2016 18:24

Od 3lat jeździł na lotosie i też w zimę więc chyba nie będzie najgorzej, na różnych forach czytałem i bałem sie zalać syntetykiem a ten castrol ma dobre opinie



Awatar użytkownika
Xarox
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 303
Rejestracja: czw wrz 10, 2009 15:43

Jaki olej? - do silnika benzynowego !!

Post autor: Xarox » pn lis 21, 2016 01:02

:los2:
Przychodzi człowiek z zapytaniem:
Golfiacz AEE pisze:Jaki olej lac do silnika 1.6Aee przebieg 285 zawory klepia ale najbardziej na gorącym silniku
Po czym dostaje bardzo dobre porady:
jan1966 pisze:Proponuje olej Mobil 5w50
franek66 pisze:ja bym tam nie pchał się w mineralny bo tylko będzie gorzej dla silnika
I co robi?
Golfiacz AEE pisze:narazie zalalem go castrol gtx high mileage 15w40
Jak to mówił człowiek, który mówi-jak-jest: "to są ręce, które opadają..."



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Jaki olej? - do silnika benzynowego !!

Post autor: wesol » pn lis 21, 2016 07:37

bo ludzie niby oczekuja odpowiedzi a i tak juz dawno wiedza jak postapią. Tak to wyglada.
A i cycki opadają.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

mirek p
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: ndz lis 20, 2016 10:50

Jaki olej? - do silnika benzynowego !!

Post autor: mirek p » śr lis 23, 2016 17:22

Witam zakupiłem świeżo golfika 1.6 w benzynie z przebigiem około150000 km i czas na maly serwis a mianowicie zacznę od wymiany oleju i nie wiem czym go zalać co polecacie ? Bo gdyby to był diesel z pompowtryskami to bym wiedział czym go poczęstować



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Jaki olej? - do silnika benzynowego !!

Post autor: wesol » śr lis 23, 2016 18:04

To akurat silnik tak slabo wymagajacy ze cokolwiek prawie ze nie zalejesz to bedzie zadowolony.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
Azgorath
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 693
Rejestracja: czw kwie 18, 2013 11:09

Re: Jaki olej? - do silnika benzynowego !!

Post autor: Azgorath » śr lis 23, 2016 18:24

wesol pisze:To akurat silnik tak slabo wymagajacy ze cokolwiek prawie ze nie zalejesz to bedzie zadowolony.
Panu już dziękujemy, kilkadziesiąt razy na tym forum przez różnych użytkowników i ludzi, którzy są po remoncie silnika mówiło wyraźnie - 1,6 nie toleruje gówna zamiast oleju!!! Podobnie jest zresztą z każdym silnikiem w Golfie 4... To tak samo jak z 2,0 115 - łeee Panie, to ten co w gulfie 3, to pojedzie na 15W40 GM`a za 40 zł i silnik pancerfaust, no a teraz mamy co mamy, szrot goni szrota...

Zalej tak jak deklaruje producent - porządny jakościowo 5W40 i będzie OK. Ja od siebie polecam Liquy Moly, Motula 8100 X-Cess lub Shell Ultra Helix.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Jaki olej? - do silnika benzynowego !!

Post autor: wesol » śr lis 23, 2016 18:35

Nie rozumiesz pewnych spraw. Na klimat umiarkowany czyli nasz ten silnik ma wymog 10W40 lub 15W40. PRoblem w tym z eludzie ktoryz kupuja takie autka z takim silnikiem jezdza malo na nieduzych dystansach zazwyczja to jakas pani itd. Teraz te 15 tys km bo przeciez tyle mozna robic na oleju jezdzi prawie dwa lata. W tym 800 razy odpalany islnik i jezdzony po 4 km. Wiecznie niedogrzany maslo pod korkiem i w odmie. Wczoraj akurat naprawialem gwint w audi A3 1.6 z automatem i olej mimo z eprzejechany mial cos kolo 7 tys km to cuchnal benzyna jak nie wiem. Ludzie jezdza tak i potem zdziwienie ze pod klawiatura to masakra jest bo wszystko zawalone. Najlepszy olej to w takim przypadku olej ktory wymieniamy co 5 tys km a nie to ze zalalismy olej 0W40 za 200 zl.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
Azgorath
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 693
Rejestracja: czw kwie 18, 2013 11:09

Jaki olej? - do silnika benzynowego !!

Post autor: Azgorath » czw lis 24, 2016 18:15

Racja, ale chyba logicznym jest, że jeżeli ktoś robi mało kilometrów po mieście, to interwał wymiany trzeba skrócić nawet o połowę? Zresztą, o tym też pisze producent i to nie przeszkadza w tym, żeby lać porządny olej, bo ma to znaczenie szczególnie na zimnym silniku.
Obrazek

Nawet w książce widać ułomność 10W40, ja natomiast z prywatnych testów oraz tych dostępnych na stronach internetowych, wiem, że w naszych obecnych zimach (około -10) przeciętny 5W40 zachowuje się o wiele lepiej niż 10W40, tak samo 5W40 zachowuje się o wiele lepiej pod dużym obciążeniem, zostawia mniej syfu, etc. Już nie wspominając o tym, że fajny 5W40 ma dużo dodatków, które mają znaczenie dla silnika.

Jeżeli chodzi o sens 10W40 do 1,6, który nie jest do końca tak mało wymagający, to dobrym przykładem jest fakt, że VW w Golfie 5 i 6 z silnikiem 1,6 w ogóle nie zaleca 10W40, tylko 5W40/5W30.

Każdy ma swoje doświadczenia i zdanie, ja mam zdrowy silnik, który nie potrzebuje dolewek i wolę wydać te 50 zł więcej oraz zmieniać olej co rok/10 k km i cieszyć się lepszą kulturą pracy, szczególnie, że wiem, że nie szkodzę silnikowi, bo daję mu to co najlepsze :) Wiadomo, nie ma co znowu przesadzać i lać nie wiadomo czego, ale nawet 18 letni golf zasługuje moim zdaniem na dobrą oliwę ;)



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Jaki olej? - do silnika benzynowego !!

Post autor: wesol » czw lis 24, 2016 20:24

Jesli na dworze mamy np +15 stopni to czy to mamy olej 15w40 czy 5w40 nie ma kompletnie znaczenia. Na obu tych olejach silnik ma czysto teoretycznie tak samo. Jednak ludzie to rozumuja inaczej. Tak samo jak to ze 15w to mineral a 5w to syntetyk jak do produkcji oleju czasami firmy stosuja bazy te same. Owszem olej z gornej polki renomowany raczej bedzie robil swoja robote. Jednakze jak widzisz i tak tani olej spelnia norme dla pompek. A i tez w tirach wymienialem oleje a i tam sa pompowtryski a olej byl najtanszy mobila 15w40 i jakos robily te ciagniki po 50-80 tys km. w swoim aucie na pd tez taki olej raz zalalem i nic nie wybuchlo i nic sie nie rozsypalo.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

ODPOWIEDZ

Wróć do „Benzyna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości