A3 1.8T AGU, czasem smród jajem, telepie, nie jedzie

Tutaj piszemy o problemach dotyczących silników benzynowych

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

bobasse
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz mar 24, 2013 22:25

A3 1.8T AGU, czasem smród jajem, telepie, nie jedzie

Post autor: bobasse » pn wrz 14, 2015 22:36

Cześć, sorry, że u Was, bo choć nie mam już Golfa, to nadal VAG i 1.8T :) Mam nadzieję, że pomożecie :)

Dziś, bez wcześniejszego ostrzeżenia, moje AGU zaczęło pracować jakby na 3 cylindry, choć ciężko było to dokładnie określić, bo pod maską, mimo, że silnik drgał dość wyraźnie, to wydawał się pracować dosyć równo. Obejrzałem co się dało, płyny i olej w normie, niczego nie ubywa (minimalnie ubywa płynu chłodniczego, ale już zlokalizowałem wyciek, także to nie ma raczej powiązania). Dźwięk terkotania był słyszalny bardziej w okolicy wydechu lub czegoś w jego stronę, patrząc od silnika. Dlatego pomyślałem o zapchanym kacie. Zaleciałem auto z tyłu, jakbym tam miał nie wiadomo co zobaczyć. A tu tylko... lekki smród zgniłych jaj. Po zgaszeniu autka i odczekaniu pół godzinki auto bez problemu pojechało dalej Oczywiście radość nie trwała długo, po kilku kilometrach objaw powrócił Został mi kilometr do domu, więc stwierdziłem, że powoli dojadę. O dziwo, już na podjeździe objaw nagle ustąpił, zaparkowałem bez problemu i zgasiłem furkę. Poleciałem po VAGa i błąd wyskoczył następujący:

00561 - Mixture Adaptation
14-10 - Adaptation Limit (Add) Exceeded - Intermittent

Odkąd mam VAGa, podpinałem autko kilka razy, nigdy wcześniej nie było tego błędu. Zresztą wcześniej był tylko błąd czujnika położenia wału korbowego (+problemy z odpalaniem na ciepłym, poza tym wszystko OK, czujnik wymieniony na nowy Bosch). Poza wymienionymi objawami nic więcej nie zauważyłem, ew. może lekkie przymulenie, ale przesiadłem się po tygodniu delegacji z diesla o podobnej, jak nie większej mocy, więc być może to tylko fałszywe odczucie.

Co obstawiacie? Katalizator? Sonda? Cewki? Zastanawia mnie ta teoretyczna zależność od stopnia nagrzania silnika i pojawianie się usterki i jej zanikanie przy ostatnim przejeżdżanym odcinku...

Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc.



Awatar użytkownika
R90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 324
Rejestracja: pn lip 06, 2015 12:36
Lokalizacja: mazowieckie

A3 1.8T AGU, czasem smród jajem, telepie, nie jedzie

Post autor: R90 » pn wrz 14, 2015 23:14

Jak cewki, to sprawdź, czy nie ma wypadania zapłonów. Ewentualnie zrób podmianę, jeżeli masz możliwość.
Potem sondy, bloki 31,32 i 33 bodajże, zrób podstawowe logi dynamiczne. Przyczyn może być co najmniej kilka a tak po kolei się będzie eliminować.


Było: MK4 1.8T AUM 150 PS 210 NM

Jest: Fiat Bravo MultiJet 1.6 120 PS 300 NM ,
Skoda Octavia 3 1.6 TDI CR 110 PS 250 NM

bobasse
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz mar 24, 2013 22:25

A3 1.8T AGU, czasem smród jajem, telepie, nie jedzie

Post autor: bobasse » wt wrz 15, 2015 22:33

Dzięki za odpowiedź, niestety nie mam zbyt dużego pola do manewru, bo nie mam np cewek na podmianę. Co do wypadania zapłonu, powinien się chyba pojawić błąd? Zrobiłem logi dynamiczne, w zasadzie to pierwszy raz, trzeci bieg, od ok. 1500obr/min. i gaz w dechę. Mam nadzieję, że zrobiłem to poprawnie. W jednej "rundzie" kilkusekundowy test przed właściwym pomiarem, nie sugerujcie się nim.

I tak oto:

Bloki 002,003,007 - http://vaglog.pl/log_232548.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Bloki 013,025, z ciekawości 012 - http://vaglog.pl/log_232549.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Jeśli czegoś brakuje - proszę o podanie konkretnych bloków, szukałem jakie powinno się zrobić ale każdy podaje różne, więc w zasadzie można zrobić wszystkie działające :-)

Dodam, że dziś (20 minut na rozgrzanie, kolejne 20 minut zmiennego stylu jazdy w tym butowania) żadne niepokojące objawy się nie pojawiły, jednak nie wierzę, że tamten wybryk z wczoraj był jednorazowy :chytry: Dodatkowo żaden błąd na kompie się nie pojawił. Autko diagnozowane około godziny 22.00, temperatura 19°C. Objawy feralnego dnia pojawiły się stojąc w korku, a było dość ciepło. Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale myślę, że choć niewielkie ma.



Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1933
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

A3 1.8T AGU, czasem smród jajem, telepie, nie jedzie

Post autor: Hubi14 » śr wrz 16, 2015 20:52

tu sobie poczytać http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/00561" onclick="window.open(this.href);return false;



ODPOWIEDZ

Wróć do „Benzyna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości