2E działa na wolnych, przerywa przy dodaniu gazu

Tutaj piszemy o problemach dotyczących silników benzynowych

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Nashi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pt maja 16, 2008 16:11
Lokalizacja: Wrocław

2E działa na wolnych, przerywa przy dodaniu gazu

Post autor: Nashi » sob mar 15, 2014 22:59

Cześć,
mam następujący problem - po długim czasie nieużywania benzyny w aucie (samochód chodził na gazie) od kilku dni usiłuje uruchomić samochód do jazdy na benzynie. Udało się doprowadzić do sytuacji, w której silnik odpala i na wolnych obrotach chodzi ładnie i równo. Problem jest przy dodaniu gazu - po wkręceniu się na max 1200-1300rpm, silnik na ułamek sekundy przerywa i przygasa, a obroty spadają do 900. Po przygaśnięciu znowu idą w górę do 1200-1300, po czym przygasają i tak w kółko.

Silnik 2E z Golfa3, 2.0 8V, Digifant
- pompy obie (tj. ta w baku i ta w progu) bzyczą i działają
- ciśnienie paliwa na wyjściu z filtra paliwa w progu (silnik wyłączony, zmierzone na samym zapłonie) - 3 bary
- nieszczelności w dolocie raczej nie widać
- po przełączeniu na gaz, auto chodzi bez problemu i wkręca się normalnie na obroty

Powoli kończą mi się pomysły :( Co mogę jeszcze sprawdzić?
- ciśnienie paliwa na wejściu do listwy wtryskowej (wykluczy przytkane przewody metalowe)
- strumień rozpylany przez poszczególne wtryskiwacze (słoiczek, 12V na poszczególne wtryskiwacze i patrzeć czy równo rozpylają)

Jakieś inne pomysły? sugestie? Sezon lada moment rozpocznie się na dobre, a fura rozgrzebana stoi w garażu :(


Obrazek

bioly05011
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2828
Rejestracja: ndz lut 13, 2011 21:36
Lokalizacja: Rzepin

2E działa na wolnych, przerywa przy dodaniu gazu

Post autor: bioly05011 » ndz mar 16, 2014 09:59

wtryski do czyszczenia dolej coś do wtrysków czyszczenia wlej do baku


Sprzedam części do pomp wtryskowych,całe pompy 110afn,90 1z, 90 Z górnym przelewem,pompa renault 1.9dti tłok 11

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

2E działa na wolnych, przerywa przy dodaniu gazu

Post autor: Paweł Marek » ndz mar 16, 2014 23:20

Niema pewności ale przy brudnych wtryskach to na wolnych też raczej by szarpał, wlać do baku coś możesz ale z kolei niewiele to da jeśli wtryski są rzeczywiście mocno brudne. Więc jeśli nie pomoże tp sprawdź najpierw to co jest szczególnie awaryjne w tym silniku: przepływomierz, TPS, regulator ciśnienia paliwa. Starczy miernik uniwersalny za parę złotych opisy znajdziesz na forum. Możesz na wszelki wypadek wymienić filtr paliwa przy pompie ciśnieniowej. Jeśli mierzyłeś ciśnienie na wyjściu pompy bezpośrednio, bez używania trójnika, to 3 bary niby jest normą, ale zdrowe pompy dają więcej, no i dobre ciśnienie nie oznacza dobrej wydajności. Lepiej użyj trójnika i mierz w warunkach dynamicznych na chodzącym silniku gazując go mocno , wpinaj się w waż wtryskiwacza rozruchowego jeśli go masz w tym 2E, powinno być 2.5 bara.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Nashi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pt maja 16, 2008 16:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: 2E działa na wolnych, przerywa przy dodaniu gazu

Post autor: Nashi » pn mar 17, 2014 10:17

Przepływomierz wymieniony (poprzedni zabił strzał w dolot), mechanicznie jest sprawny, wybadam go jeszcze multimetrem. O TPSie nawet nie pomyślałem więc dzięki za podpowiedź. No i na patent z wykorzystaniem rurki od wtryskiwacza rozruchowego też bym nie wpadł.

Jakiegoś specyfiku od czyszczenia układu wlać nie zaszkodzi, aczkolwiek cudów po tym bym raczej nie oczekiwał.

Tak czy owak, dzięki za sugestie, posprawdzam i dam znać czy problem udało się namierzyć.


Obrazek

Nashi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pt maja 16, 2008 16:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: 2E działa na wolnych, przerywa przy dodaniu gazu

Post autor: Nashi » pn mar 17, 2014 21:44

Sprawdziłem przepustnicę - wartości idealnie pokrywające się z podanymi w tym temacie http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=276488" onclick="window.open(this.href);return false; (płynnie od 0.8V do 4.5V)

Zabrałem się za mierzenie przepływomierza, w książce Volkswagen Golf i Vento wyd. WKŁ znalazłem takie info:
"Rezystancja między zaciskami 2 i 3: rezystancja zmienna w sposób ciągły (zależna od położenia przepustnicy)"
Czy zmienna w sposób ciągły oznacza stale rosnąca? Bo u mnie wygląda to tak, że na starcie rezystancja wynosi 0,55 kOhm, do pewnego momentu rośnie (pod koniec dość gwałtownie) do ok 2.5 kOhm, po czym powoli wraca do 0.45 kOhm przy pełnym wychyleniu klapki. Zachowanie dość dziwne, ale sprawdziłem starą przepływkę i zachowuje się podobnie. Czy ty normalne czy przepływomierz jest kaput?

Po odpaleniu bez podpiętej przepływki, silnik odpala, po czym gaśnie po jakichś 3 sekundach chodzenia na wolnych obrotach.

EDIT:
Chciałem dla testu odpalić z podpiętym przepływomierzem i zdjąć go podczas pracy silnika... silnik wkręca się aż miło.

WTF. Nie mam pojęcia co się wydarzyło... zaśniedziałe styki przepływomierza?

EDIT2:
No nie jest tak kolorowo jak myślałem - podczas przejażdżki na stacje i z powrotem silnik zaczął przerywać. Jutro mierzenie ciśnienia na listwie wtryskowej.


Obrazek

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

2E działa na wolnych, przerywa przy dodaniu gazu

Post autor: Paweł Marek » wt mar 18, 2014 01:14

Przepływomierz ma opór jak potrzeba, prostsza metoda to sprawdzenie napięcia na jego kablu sygnałowym, na włączonym zapłonie, z podpięta wtyczką (dostęp do kabla jest wtedy po odciągnięciu osłonki gumowej wtyczki.) W miarę odchylania klapki napięcie ma płynnie rosnąć od 0.24 do ok 4.8 V. Jeśli klapka nie ociera o ścianki i napięcie rośnie płynnie to przepływka jest ok. Mocno wątpię w winę wtryskiwaczy w tym wypadku - niema tak żeby wtryskiwacz raz działał ok a raz nie. Dlatego myśl raczej o układzie zapłonowym - ucieczki iskier w brudnej lub zużytej kopułce świece kable brak masy na sterowniku silnika tego typu sprawy.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Nashi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pt maja 16, 2008 16:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: 2E działa na wolnych, przerywa przy dodaniu gazu

Post autor: Nashi » wt mar 18, 2014 10:51

Cały układ zapłonowy stosunkowo niedawno był wymieniany (kable, świece, kopułka, palec) więc byłoby to nieco dziwne - no i fakt, że problemy nie występują na gazie też mi jakoś nie pasuje do tej teorii. Prędzej te gubienie masy na sterowniku wydaje się prawdopodobne... Trzeba bedzie trochę pobiegać z miernikiem ;)

Co do przepływki - O ile dobrze rozumiem (na podstawie http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... c3e1b.html" onclick="window.open(this.href);return false;) to sygnał mierzę na PINie nr 2?

A ciśnienie na listwie zmierzyć nie zaszkodzi tak czy siak.


Obrazek

bioly05011
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2828
Rejestracja: ndz lut 13, 2011 21:36
Lokalizacja: Rzepin

2E działa na wolnych, przerywa przy dodaniu gazu

Post autor: bioly05011 » wt mar 18, 2014 11:30

ciśnienie też na listwie możesz zmierzyć bardzo ważna rzecz


Sprzedam części do pomp wtryskowych,całe pompy 110afn,90 1z, 90 Z górnym przelewem,pompa renault 1.9dti tłok 11

Nashi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pt maja 16, 2008 16:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: 2E działa na wolnych, przerywa przy dodaniu gazu

Post autor: Nashi » wt mar 18, 2014 22:43

Ciśnienie ok, przepływomierz ok, ale mimo to zagadka rozwiązana :)

Owszem TPS jest sprawny, ale akurat kabel sygnałowy między przepustnicą a ECU już niekoniecznie - no i bidulek gubił sygnał.
Dzięki serdeczne Paweł Marek za nakierowanie na źródło problemu oraz pozostałym, którzy starali się pomóc. Dzisiaj piję wasze zdrowie ;)


Obrazek

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

2E działa na wolnych, przerywa przy dodaniu gazu

Post autor: Paweł Marek » śr mar 19, 2014 00:57

Pewnie kabel się uszkodził tam gdzie miał podłączenie do komputerka LPG? W każdym razie gratuluję rozwiązania problemu, jak z tego przykładu widać miejsc gdzie taka banalna usterka może wystąpić jest setki, ale jednak trzeba szukać a nie zakładać od razu czegoś poważnego


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Nashi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pt maja 16, 2008 16:11
Lokalizacja: Wrocław

2E działa na wolnych, przerywa przy dodaniu gazu

Post autor: Nashi » śr mar 19, 2014 09:57

Instalacja LPG to I generacja z BLOSem, więc komputerków żadnych tam nie ma. Kabel uwalony gdzieś blisko wtyczki przy przepustnicy - w zależności jak go wygiąłem to albo ładnie się wkręcał, albo zdychał po dodaniu gazu.


Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Benzyna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości